Képmutatók bálja: Kaja Kallas a csúcsra ért

Az észt miniszterelnök egyesek szerint háborús héja, mások szerint csak nagyot álmodó galamb. Vadászatot játszik, majd etetésre hazajön. Üdv Brüsszelben.

Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselője a Financial Timesnak adott interjút.
Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselője a Financial Timesnak adott interjút, amelyben az EU egyik legfontosabb gazdasági döntéséről, az orosz szankciók jövőjéről osztotta meg gondolatait.
A Hír TV cikke szerint Kallas többek között arról beszélt, hogy az EU egy alternatív tervet dolgoz ki arra az esetre, ha az Amerikai Egyesült Államok leállítaná az ukrajnai béketárgyalásokat és közeledést keresne Moszkva felé. Szerinte az EU érzékeli annak jeleit, hogy Amerika esetleg elengedné az ukrán kérdést, és megfontolják, hogy kísérletet tegyenek-e az oroszokkal való megállapodásra. Bár az amerikai kormány jelezte, hogy hajlandó lenne felállni a tárgyalóasztaltól, ha nem történik haladás a béke érdekében,
ez inkább a nyomásgyakorlás eszközeként értelmezhető, mind Ukrajna, mind Oroszország irányába.
Emellett Kallas aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a békemegállapodás részeként az amerikaiak esetleg gazdasági közeledést is előirányoznak Moszkvával. Ez szerinte azért lenne problémás, mert egyes EU-országok követelhetik az uniós szankciók enyhítését, ami az Európára nehezedő gazdasági nyomást tovább fokozhatja.
Ezt is ajánljuk a témában
Az észt miniszterelnök egyesek szerint háborús héja, mások szerint csak nagyot álmodó galamb. Vadászatot játszik, majd etetésre hazajön. Üdv Brüsszelben.
Rámutatott, az EU arra is felkészült, hogy miként tartsa meg a gazdasági nyomást Oroszországon, amennyiben Magyarország júliusban megakadályozza a szankciók meghosszabbítását. Ugyanakkor hangsúlyozta, Brüsszel továbbra is az egység fenntartására törekszik a tagállamok között, bár van egy alternatív forgatókönyv is. A tárgyalások Washingtonnal és más nemzetközi partnerekkel folytatódnak annak érdekében, hogy
a nyugati szankciós rendszer hatályban maradjon.
A Financial Times megjegyezte, hogy az EU-s szankciók elfogadására alternatív megoldás lehet, ha a nemzeti kormányok egyénileg hoznak döntéseket, például Belgium közvetlen intézkedéseket foganatosít. Belgium azonban nem kommentálta a helyzetet.
Kallas végső soron azt is leszögezte, hogy az EU nem fogad el bármilyen békemegállapodást. Szerinte egyetlen uniós ország sem ismerné el Krím Oroszországhoz való tartozását, amely az amerikai javaslatok egyik eleme, de Kijev számára nem elfogadható. Ezt az álláspontot az EU világosan és következetesen képviseli: Krím Ukrajnához tartozik.
Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet